Har bir vazirlik o‘zlariga ajratilgan yer bo‘yicha hisobot topshiradi – Prezident
Shavkat Mirziyoyev kelgusi yildan 7 ta vazirlik va idora foydalanishida bo‘lgan 13 million gektar, hokimliklar zaxirasidagi 3,3 million gektar yerning elektron xaritasini tuzish va davlat ro‘yxatidan o‘tkazish shartligini ko‘rsatib o‘tgan.
Masalan:
- bugungi kunda 8 ming gektar o‘rmon yerlarida 27 mingta turar va noturar obyektlar mavjud bo‘lgani bilan, ushbu maydon o‘rmon fondi yerlari toifasidan chiqarilmagan;
- 43 ming kilometr avtomobil yo‘llarida yer ajratish qarori bo‘lmagani bois, ularning chegarasi va muhofaza zonasi qayerda boshlanib, qayerda tugashi noaniq;
- 7 ming kilometr temir yo‘llar hamda 820 ming gektar suv fondi yerlarida ham shu kabi muammolar mavjud.
Xususan, tegishli rahbarlar oldiga kelgusi yil 1 iyunga qadar haqiqatda egallab turgan yerlarni xatlovdan o‘tkazish ishlarni yakunlash va natijasi bo‘yicha hisobot berish vazifasi qo‘yilgan.
“Ushbu toifalardagi yerlarning hisobi chiqqanidan keyin har bir vazirdan o‘ziga berilgan yerdan qanday foydalanishi bo‘yicha so‘rov bo‘ladi. Ularga byudjetdan mablag‘ ajratish ham shunga qarab bo‘ladi. Shu bois, ushbu vazirlar hozirdanoq hisob-kitobini qilib, ajratilgan yerlarda aniq loyihalarni boshlasin yoki yerni topshirsin”, - degan Prezident.