Hunarmandlarga imtiyozli kreditlar beriladi
Hunarmandlarga imtiyozli kreditlar beriladi.
Qarorga ko‘ra, 2022-yilda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida ajratilayotgan mablag‘larning 500 milliard so‘mi hunarmandchilik loyihalarini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.
Bundan tashqari, imtiyozli kreditlar hunarmandchilik loyihalarini amalga oshirish uchun 6 oygacha imtiyozli davr bilan oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida ko‘zda tutilgan shartlar asosida ajratiladi. Imtiyozli kreditlar 225 million so‘mgacha ajratilishi qayd etilgan.
Shuningdek, imtiyozli kredit ajratish bo‘yicha “oilakredit.uz” elektron platformasida hunarmandlarni onlayn navbatga qo‘yish va ularning loyihalarini kreditlash uchun alohida bo‘lim ishga tushiriladi.
Joriy yildan boshlab “usta-shogird” an’analari asosida hunar o‘rgatayotgan hunarmandlarga shogirdlar tayyorlashi, zarur xomashyo sotib olishi va shogirdlarni ish haqi bilan ta’minlashi uchun 6 oy davomida har oyda BXMning 2 baravaridan kam bo‘lmagan miqdorda subsidiya berilishi ta’kidlangan.
Shu bilan birga, mustaqil faoliyatini boshlash uchun asbob-uskuna va jihozlarni sotib olishda shogirdlarga ketadigan harakatlarning 50 foizi miqdorida subsidiya to‘lanadi.
Shuncha miqdordagi subsidiyalar usta hunarmandlar uchun ham beriladi. Qayd etilishicha, bundan maqsad internet saytlarini tashkil etish, o‘z mahsulotlarini jahon elektron savdo maydonchalariga chiqarish va reklama xarajatlarining teng yarmini qoplashdir.
Eslatma. Bunda xarajatlar BHMning 25 barobaridan ziyod bo‘lmasligi zarur.
Subsidiya ajratiladigan hunarmandlar va shogirdlar hisobi “Hunarmand” uyushmasi tomonidan yuritilib, Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligining “Onlayn mahalla” elektron platformasi bilan integratsiya qilinadi.
Ma’lumot uchun, 2022-yildan “Hunarmand” uyushmasi a’zolari ham kommunal infratuzilma xizmatlariga aholiga belgilangan tariflar va shartlar asosida haq to‘laydi. Mazkur tartib faoliyat yuritish joyidan qat’iy nazar amaliyotga tatbiq qilinadi.