Italiyaga kiruvchi barcha fuqarolar Covid-19 testini topshirishi talab qilinmoqda
Italiya hukumati boshqa Yevropa mamlakatlaridan kirib kelayotgan barcha fuqarolarga Covid-19'ga test topshirishni majburiy qildi. Bu koronavirusning yangi shtammi paydo bo‘lgani va mamlakatda yangi karantin choralari kiritilishi fonida sodir bo‘ldi. Majburiy test mamlakat sog‘liqni saqlash vaziri Roberto Speransey tomonidan imzolangan qarorda o‘z aksini topdi.
Qayd etilishicha, testdan mamlakatga yo‘l olishdan avval o‘tiladi hamda yo‘lga chiqishdan avval yo‘lovchi tashuvchiga taqdim etiladi. Qaror mazmuniga ko‘ra, u xususan koronavirusning omikron shtammi yoyilishi ehtimolini olish uchun ham tasdiqlangan.
Ma’lumot uchun, hozirda Italiyada barcha maktab ishchilari emlanishi talab qilinmoqda.  Niderlandiya va Shotlandiya ham yangi shtammning tarqalishini sekinlashtirish maqsadida rasmiylar cheklovchi choralarni kengaytirmoqda