Jahon banki 2022–2026-yillar oralig‘ida O‘zbekistonga 5 mlrd dollar mablag‘ yo‘naltiradi
Joriy yil 18-yanvar kuni  Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli boshchiligidagi delegatsiyaning Qashqadaryo, Surxondaryo va Buxoro viloyatlari hududiy boshqaruv, ijtimoiy soha vakillari, tadbirkorlar hamda jamoatchilik vakillari bilan onlayn uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, tomonlar Jahon bankining 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini muhokama qilgan.
Bundan tashqari, uchrashuvlarda Jahon banki guruhining 2016–2021-moliyaviy yillardagi O‘zbekiston bilan hamkorlik dasturini amalga oshirish natijalari, erishilgan muvaffaqiyatlar, Jahon bankining O‘zbekistondagi joriy dasturi portfeli (2022-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, umumiy qiymati qariyb 5,0 mlrd AQSh dollari miqdoridagi 25 ta loyiha), yangi hamkorlik dasturini shakllantirishda asosiy yo‘nalishlar bo‘yicha takliflar ham muhokama qilindi.
Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini muhokama etish maqsadida Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlari vakillari bilan ham uchrashuvlar o‘tkazish rejalashtirilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 29-noyabrdagi farmoyishiga muvofiq, Jahon banki bilan hamkorlikda 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini tayyorlash, uni mamlakat taraqqiyot Strategiyasi bilan uyg‘unlashtirish maqsadida hamkorlikning 10 ustuvor yo‘nalishida 10 ta ishchi guruh shakllantirilgan.