Kelgusi yildan boshlab avtotransport vositalarini sotib olganlik uchun yigʻim toʻliq bekor qilinadi
Kuni kecha hukumat tomonidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga 2022-yil uchun Davlat Byudjeti loyihasi va Byudjetnoma kiritildi, deya maʼlum qildi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Doniyor Gʻaniyev oʻz Telegram kanalida.
Qayd etilishicha, ushbu hujjatlarga koʻra, fuqarolarga mulkiy munosabatlarni amalga oshirishda davlat roʻyxatidan oʻtkazish jarayonlarini yengillashtirish va mulk huquqini toʻlaqonli tasarruf etishga qulay sharoitlarni yaratish maqsadida 2022-yil 1-yanvardan boshlab avtotransport vositalarini sotib olganlik uchun yigʻim toʻliq bekor qilinadi.
Shuningdek, Moliya vazirligidagi manbalarga koʻra, “Davlat boji toʻgʻrisida”gi Qonunga kiritilishi kutilayotgan oʻzgartirishga asosan avtomobil oldi-sotdi shartnomasini notarial rasmiylashtirish uchun undiriladigan davlat boji, transport vositasining ot kuchi va ishlab chiqarilgan sanasidan qatʼiy nazar, BHMning 3 barobari (810 ming soʻm) etib belgilanadi (solishtirish uchun amaldagi toʻlov miqdori BHMning 2 barobari (540 ming) dan 10 barobarigacha (2 mln. 700 ming).
Manbaning taʼkidlashicha, “2022-yil uchun Davlat Byudjeti toʻgʻrisida”gi qonunni qabul qilinishi hamda “Davlat boji toʻgʻrisida”gi Qonunga tegishli oʻzgartirish kiritish ortidan ikkilamchi bozordan sotib olingan avtomobilni rasmiylashtirish xarajatlari keskin kamayadi
Deputatning maʼlum qilishicha, amaldagi tartibga asosan, ot kuchi 105 boʻlgan va ishlab chiqarilgan sanasi 3 yildan koʻp boʻlmagan Neksiya avtomobilini oldi-sotdi shartnomasini notarial rasmiylashtirish uchun hozir oʻrtacha 5 mln. 535 ming soʻm xarajat talab qilinayotgan boʻlsa, qonunchilikka yuqoridagi oʻzgartirishlar kiritilgandan soʻng (2022 yil 1 yanvardan) bu xarajatlar taxminan 4 mln. soʻmga kamayib, 1 mln. 600 ming atrofida  boʻladi.
Statistik maʼlumotlarga koʻra, mamlakatimizda bir yilda 300 mingdan ortiq (ishonchnomalar bilan hisoblaganda, aslida 700 mingdan oshadi) avtomobil oldi-sotdi shartnomalari amalga oshirilishini inobatga olsak, koʻzda tutilayotgan bu ijobiy oʻzgarishlar natijasida fuqarolar ixtiyorida qoʻshimcha 1,2 trln. soʻmdan ortiq mablagʻ qoldiriladi.