Maktablarda darsliklar uchun ijara joriy qilinishi mumkin
O‘zbekiston maktablarida darsliklar uchun yana ijara puli olinishi mumkin. Ushbu reja 2025-2027-yillarga mo‘ljallangan byudjet maktubi loyihasiga kiritilgan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ijara narxi darsliklar va ish daftarlari to‘plami uchun 80 ming so‘mni tashkil etadi. Bu tannarxning taxminan 16-18 foizini tashkil qiladi. Ushbu to‘lovdan yig‘ilgan mablag‘lar o‘quvchilarni ish daftarlari bilan ta’minlash xarajatlarini qisman qoplashga yo‘naltiriladi. Joriy yilda darsliklar va ish daftarlarining bir to‘plamining o‘rtacha qiymati 450-500 ming so‘mni tashkil etdi, shundan 100-150 ming so‘m ish daftarlariga to‘g‘ri keladi.
Bunday tizim davlat byudjetidagi yukni kamaytirishi va ota-onalar va o‘quvchilarning o‘quv materiallariga bo‘lgan hurmatini oshirishi kutilmoqda. Bu esa rasmiylarning fikriga ko‘ra o‘quv jarayonining samaradorligini oshiradi.