Matematika yoki chet tiliga ixtisoslashgan sinflarda qolganlarga nisbatan 2 soat ko‘proq maxsus fan o‘tiladi, xolos – Mirziyoyev
19:13 / 17.01.2022
Ayni paytda Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida maktablarda, ayniqsa ixtisoslashtirilgan maktablarda ta’lim va tarbiya sifatini tubdan oshirish bo‘yicha ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tmoqda. Bu haqida davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Shavkat Mirziyoyev ixtisoslashtirilgan maktablar faoliyatini tahlil qilar ekan, hozirgi kunda xalq ta’limi tizimida ixtisoslashgan maktablar soni 790 taga yetganini ta’kidlagan. Jumladan, xorijiy tillar bo‘yicha 207 ta, matematika va fizika bo‘yicha 126 ta, IT bo‘yicha 99 ta, kimyo-biologiya fanlari bo‘yicha 87 ta maktab.
Ushbu maktablarning faqat 135 tasi to‘liq ixtisoslashgan va internat maqomiga ega. Qolgan 655 ta maktabdagi 25 foiz sinflarda u yoki bu fanlar chuqur o‘rgatiladi.
“Shu bilan birga, ushbu 655 ta ixtisoslashgan maktabda ta’lim dasturi, o‘quv darsliklari, o‘qitish metodikasi, fan to‘garaklari oddiy maktablardan deyarli farq qilmaydi.
Misol uchun, matematika yoki chet tiliga ixtisoslashgan sinflarda qolganlarga nisbatan 2 soat ko‘proq maxsus fan o‘tiladi, xolos”, degan Shavkat Mirziyoyev.