Metroda voyaga yetmagan qizaloqga nojoʻya harakatlar qilgan shaxsga sud hukmi oʻqildi
Fuqaro Jinoyat kodeksining 129-moddasi 1-qismida nazarda tutilgan moddaga muvofiq jazoga tortilgan.
Ma'lumotlarga koʻra, K. Sh 2021-yil 18-sentyabrda Toshkent metropoliten poyezdda voyaga yetmagan qiz bolaga nisbatan nojoʻya harakatlar qilgan. Unga nisbatan oʻn olti yoshga toʻlmagan shaxsga uyatsiz, buzuq harakatlar qilish nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybdor deb topildi.
Shu jumladan, unga ish haqqining 20 foizi miqdorda davlat daromadiga ushlagan holda 2 yil ahloqiy tuzatish ishlari jazosi tayinlanib 62-moddasi (ushlab turish, qamoqqa olish yoki uy qamogʻi vaqtini hisobga olish qoidalari) tartibida 1 yil 10 oy 21 kun muddatga axloq tuzatish ishlari jazosi qoldirilgan.
Shuningdek, hukmdan norozi taraflar hukm e’lon qilingan kundan boshlab, sudlanuvchi va jabrlanuvchi hukm nusxasini olgan kundan boshlab, yigirma sutka ichida Toshkent shahar sudi jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’atiga apellyasiya tartibida shikoyat berish yoki protest bildirishga haqliligi ma’lum qilingan.