Mirziyoyev Qozog‘istonga safarini Raqamli hukumat ofisiga tashrif bilan yakunladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Bosh vaziri Asqar Mamin hamrohligida Nur-Sulton shahridagi EXPO ishbilarmonlik markazida joylashgan Raqamli hukumat ofisiga tashrif buyurgan.
Ushbu muassasa joriy yil sentyabr oyida ochilgan. Uning tarkibiga Milliy tahlil markazi, Raqamli transformasiya markazi va Milliy loyiha ofisi kiradi.
Shuningdek, Mirziyoyev situasion markaz imkoniyatlari bilan ham tanishgan. Markaz barcha ma’lumotlar bazalariga ulanadi va hududlar bilan yaqindan hamkorlik qiladi, bu esa real vaziyatni onlayn ravishda ko‘rish, masalan, mamlakatda emlash sur’atlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni kuzatib borish imkonini beradi.
Jumladan, ichki va tashqi savdo bo‘yicha tahliliy platforma imkoniyatlari namoyish qilingan. Uning yordamida oziq-ovqat narxlarini onlayn ravishda monitoring qilish va narx-navoning prognoz ko‘rsatkichlarini shakllantirish mumkin. Bundan tashqari, ofis negizida innovatsiyalar va aerokosmik sanoat sohalaridagi loyihalar ishga tushiriladi.
Ofis mutasaddisi O‘zbekistonda inson kapitalini rivojlantirish, IT-parklar tashkil etish, dasturchilar tayyorlash, davlat xizmatlarini onlayn ko‘rsatish bo‘yicha qilinayotgan ishlarni e’tirof etib, Qozog‘iston ham shu yo‘ldan borayotganini ta’kidlagan.
Xabarda keltirilishicha, Shavkat Mirziyoyev bu sohada tajriba almashish, davlat xizmatlari sohasiga sun’iy intellekt texnologiyalarini keng joriy etish, har bir hayotiy vaziyatni tahlil qilib, odamlarga qulaylik yaratish muhimligini ta’kidlagan.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Qozog‘istonga davlat tashrifi yakunlandi.