Moliyaviy mustaqil bo‘lgan OTM talabalari uchun majburiy forma bekor qilinishi mumkin
Prezidentning “Davlat oliy ta’lim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bilan moliyaviy mustaqillik berilgan oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalarida ichki tartib qoidalari, jumladan, ta’lim oluvchilarning kiyim-boshiga doir talablarni o‘zlari mustaqil belgilash huquqi beriladi.
Shuningdek, mazkur hujjatga ko‘ra, Vazirlar Mahkamasi, vazirlik (idora)larning quyidagi vakolatlari ham ta’lim muassasalariga o‘tkaziladi:
– chet el fuqarolarining o‘qishini xorijiy oliy ta’lim muassasalaridan respublika oliy ta’lim muassasalariga ko‘chirish;
– oliy ta’lim muassasasi qabul komissiyasi raisi va mas’ul kotibini, shuningdek, oliy tat’lim muassasasi tomonidan o‘tkaziladigan imtihonlar bo‘yicha qabul komissiyasi raisi va a’zolari, imtihonlar jadvali, imtihon olinadigan fanlar dasturlari va baholash mezonlarini tasdiqlash;
– oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalarida ta’lim oluvchilarning amaliyot o‘tash tartibini tasdiqlash va tashkil etish.