Moliyaviy “piramida” qurbonlari: kim aybdor?
19:02 / 12.01.2022
So‘nggi paytlarda moliyaviy “piramida”chilarga aldanib qolayotgan aholimiz vakillarini tez-tez uchratib turibmiz. Nahotki hech kim buni oldini ololmasa? Ayni shu savollarga javob berish uchun IIV, Bosh prokuratura, Markaziy bank, Davlat soliq qo'mitasi va boshqa tashkilotlar mutasaddilari hamda OAV ishtirokida AOKAda “moliyaviy “piramida” tashkil etilgan ayrim noqonuniy tashkilotlar faoliyatini oldini olish yuzasidan ko‘rilayotgan choralar” mavzusida matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
- O‘zbekiston Respublikasida tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish uchun hech qanday cheklovlar mavjud emas. Tadbirkorlik faoliyatiga aralashish O‘zbekiston Respublikasidagi amaldagi qonunchulik bo‘yicha, faqatgina jinoyat alomatlari ko‘rilsa hamda jinoyat belgilari aniqlangan taqdirda amaldagi jinoyat-protsessual qonunchilikka muvofiq o‘sha xo‘jalik yurituvchi subyektga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi doirasidagina tekshiruv o‘tkazishi mumkin, - dedi IIV Tergov departamenti o‘ta muhim ishlar bo‘yicha tergovchisi, podpolkovnik Ma‘murjon Rahmatullayev.