Moskva markazida XVI-XIX asrlarga oid arxeologik topilmalar topildi
Moskva markazidagi qadimiy uylarni tiklash bilan bog‘liq arxeologik ishlar davomida XVI-XIX asrlarga oid artefaktlar topildi. Shundan 82 ta buyum muzeylarga topshiriladi.
Naumov-Volkonskiy turar-joy binosini restavratsiya qilish jarayonida sut, sariyog‘ yoki suv saqlash uchun ishlatilishi mumkin bo‘lgan qora jilolangan idish, rangli metalldan yasalgan uzuk, birdan 20 tiyingacha bo‘lgan mis tangalar topildi.
Prechistenkadagi 18-19-asrlardagi shahar mulkining asosiy uyini tiklash ishlari davomida relyefli polixrom plitkalar, qo‘lda quvilgan mis tangalar, oq loydan yasalgan sopol idishlar va poyabzal parchalari topilgan.
Moskva meri Sergey Sobyaninning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi 13 yil ichida arxeologlar poytaxtda 100 mingdan ortiq artefakt topgan. Ularning 33 mingdan ortig‘i Rossiya muzey fondining davlat qismiga o‘tkazilgan, qolganlari esa restavratsiya qilinmoqda.