Navoiyda bog‘cha bolalariga iste’molga yaroqsiz go‘sht berilgan
Navoiy viloyati Nurota tumanidagi umumiy o‘rta ta’lim maktablari va maktabgacha ta’lim muassasalarida yaratilgan shart-sharoitlar hamda o‘quvchilar va tarbiyalanuvchilarning sog‘lom ovqatlanishi tashkil etilishining holati jamoatchilik nazorati tartibida o‘rganildi.
Mazkur tadbir davomida Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish jamiyatlari federatsiyasi tomonidan maktab va bog‘chalarda ta’lim sifati, moddiy-texnik baza, sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilishi, ovqatlanish sifati va boshqa muhim masalalar atroflicha tahlil qilingan.
O‘rganishlar natijasida, ayrim maktabgacha ta’lim muassasalarida bolalar uchun ajratilgan oziq-ovqat mahsulotlarining saqlanish qoidalariga rioya qilinmayotgani aniqlangan. Xususan, ayrim tashkilotlarda go‘sht mahsulotlarining 4/1 qismi yaroqsiz holatda ekani qayd etilgan.