Nima uchun tabiiy boyliklar, tashqi qarzlar va davlat byudjeti haqidagi statistikalar aniq ochiqlanmaydi?
18:52 / 20.01.2022
2022-yil 20-yanvar kuni Milliy matbuot markazida “Davlat statistika qo‘mitasi faoliyatida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining joriy etilishi” mavzusiga doir matbuot anjumani o‘tkazildi.
Davlat statistika qo‘mitasi huzuridagi Kadrlar malakasini oshirish va statistik tadqiqotlar instituti direktori Bahodir G‘oyibnazarov nima uchun O‘zbekistonning tabiiy boyliklari, davlatning tashqi qarzlari va davlat byudjeti haqidagi statistikalari aniq ochiqlanmasligiga quyidagicha javob berdi.
- Davlat statistika qo‘mitasi amaliyotida statistik hisobotlar va ma‘lumotlarni to‘playotgan vaqtimizda 30 ortiq vazirlik va idoralarni  ma‘lumotlariga tayanamiz. Bunda davlat byudjeti va tashqi qarzlar bilan bog‘liq bo‘lgan ma‘lumotlar bevosita  Davlat statistika qo‘mitasidan tashqari bo‘lgan boshqa vakolatli organlarning ma‘lumotlari hisoblanadi. Shuning uchun biz bu ma‘lumotlarni, masalan vazirlik va idoralardan ochiq va to‘liq bo‘lgan ma‘lumotlarni olib ularni shakllantirib boramiz, - dedi Bahodir G‘oyibnazarov.