Nodirbek Abdusattorov Rustam Qosimjonovni mag‘lub etib, 50 ming AQSh dollarlik turnir g‘olibi bo‘ldi
Toshkent shahrida mukofot jamg‘armasi 50 ming AQSh dollarini tashkil etuvchi Rustam Qosimjonov kubogi—2024 musobaqasi yakuniga yetdi. Shaxmatning rapid yo‘nalishida tashkil etilgan turnir 8—9-iyul kunlari bo‘lib o‘tdi.
Musobaqada O‘zbekistonning eng yaxshi shaxmatchilaridan tashqari. Parham Maghsoodloo, Shahriyar Mamedyarov, Aleksandr Grischuk, Richard Rapport kabi tajribali shaxmatchilar qatnashdi.
8-iyul kuni musobaqaning 5 turi bo‘lib o‘tdi. Musobaqaning birinchi kungi bahslaridan so‘ng Javohir Sindorov 4 ochko bilan yetakchilikni saqlab turgan edi. Bahslarning birinchi kunini Nodirbek Abdusattorov 3,5 ochko bilan yakunladi.
Musobaqaning ikkinchi kunida turnirning qolgan 4 turi bo‘lib o‘tdi. Musobaqaning 8-turida Nodirbek Abdusattorov Rustam Qosimjonovni mag‘lub etdi. Ushbu g‘alaba musobaqaning g‘olibini aniqlab berishda asosiy rol o‘ynadi.