Nogironligi bo‘lgan shaxslarni ishga qabul qilganlarga subsidiya beriladi
Vazirlar Mahkamasining “Nogironligi bo‘lgan shaxslar bandligiga ko‘maklashishni rag‘batlantirishga oid chora-tadbirlarni amalga oshirish tartibi to‘g‘risida”gi qaror loyihasi jamoatchilik muhokamasi uchun elon qilindi
Hujjatga ko‘ra, quyidagilarni joriy etish belgilangan:
- Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan nogironligi bo‘lgan shaxslarni ishga qabul qilgan ish beruvchilarga (byudjet tashkilotlari, davlat korxonalari, ustav jamg‘armasi (kapitali)da davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan yuridik shaxslar bundan mustasno) – har bir xodim uchun 6 oy davomida har oyda bazaviy hisoblash miqdorining 1,5 baravari miqdorida subsidiya berish;
- 2022-yil 1-iyuldan boshlab Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy faolligini oshirish va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bilan shug‘ullanuvchi nodavlat notijorat tashkilotlariga bazaviy hisoblash miqdorining 200 baravari miqdorida ijtimoiy buyurtma berish.
Qayd etilishicha, nogironligi bo‘lgan shaxsni ishga qabul qilganlik uchun subsidiya olish maqsadida mahalliy mehnat organiga zarur hujjatlarni ilova qilgan holda murojaat qilinadi. Shuningdek, murojaat 3 ish kunida ko‘rib chiqiladi.