“Oddiy imlo belgisi butun boshli davlat nomi xato yozilishiga sabab bo‘lmoqda”
19:12 / 11.12.2023
O‘zbekiston Prezidenti yordamchisi Saida Mirziyoyeva “Jadidlar: milliy o‘zlik, istiqlol va davlatchilik g‘oyalari” mavzusidagi xalqaro ilmiy konferensiya ochilishida nutq so‘zlab, milliy alifboni isloh qilish masalasiga to‘xtaldi.
"Bir qarashda oddiy tuyulgan imlo belgisi butun boshli Davlat va Millatning nomi xato yozilishiga sabab bo‘lmoqda. Biz bunday masalalarda hadeb bahslashavermay, tezroq qaror qabul qilishimiz muhim. Chunki, gap bizning Millatimiz, g‘ururimiz, yurtimiz nomi haqida ketyapti.
To‘g‘ri, alifbo islohoti yangi bahslar, tortishuvlar, ko‘zda tutilmagan moliyaviy xarajatlarni keltirib chiqarishi mumkin. Lekin yana bir bor taʼkidlayman, gap Vatan va Millat nomini to‘g‘ri yozish haqida ketar ekan, bunday bahs va tortishuvlarni bas qilishimiz, alifbodagi ayrim o‘zgarishlarni joriy etishimiz va shu bilan alifbo masalasiga qatʼiy nuqta qo‘yishimiz zarur, deb hisoblayman!", deydi Mirziyoyeva.