O‘zbek-Qozoq chegarasidagi aholi o‘tish punktlari vaqtincha yopilgan. Chegaradan o‘tishga kimlarga ruxsat beriladi?
09:27 / 17.01.2022
Respublika Maxsus komissiyasining joriy yil 15-yanvardagi tegishli qaroriga muvofiq O‘zbekistonning Qozog‘iston bilan chegarasini ikki davlat fuqarolari kesib o‘tishi vaqtincha to‘xtatilgan edi.
Bu esa qo‘shni mamlakatda COVID-19 bilan kasallanish holatlari keskin oshgani bilan izohlangan.
Maxsus komissiyaning qarorida ko‘rsatib o‘tilgan tartib qaysi toifa fuqarolarga tatbiq etilmasligi haqida ma’lum qilindi.
Unga ko‘ra, O‘zbekistonning Qozog‘iston bilan chegarasini ikki davlat fuqarolarining kesib o‘tishi bilan bog‘liq cheklovlar quyidagi shaxslarga tatbiq etilmaydi:
– havo yo‘llari orqali kiruvchi barcha toifadagi fuqarolar;
– chegaradosh temir yo‘l stansiyalari va avtomobil o‘tkazish chegara punktlari orqali vataniga qaytgan O‘zbekiston va Qozog‘iston fuqarolari (keyingi o‘rinlarda tomonlarning fuqarolari deb yuritiladi);
– hukumatlararo kuryerlik aloqasi xodimlari;
– xalqaro yuk tashishni amalga oshiruvchi haydovchilar;
– rasmiy (hukumat) delegasiyalari tarkibida bo‘lgan shaxslar;
– diplomatik vakolatxonalar, konsullik muassasalari va xalqaro tashkilotlar xodimlari, shuningdek, ularning oila a’zolari;
– Qozog‘iston hududida joylashgan O‘zbekiston ob’yektlari, shuningdek, O‘zbekiston hududida joylashgan Qozog‘iston ob’yektlariga xizmat ko‘rsatuvchi xodimlar;
– ushbu davlatlarda investisiya loyihasi doirasida o‘z faoliyatini amalga oshirayotgan O‘zbekiston, shuningdek, Qozog‘iston fuqarolari;
– O‘zbekistonda doimiy yashovchi Qozog‘iston fuqarolari, shuningdek, Qozog‘istonda doimiy yashovchi O‘zbekiston fuqarolari;
– mazkur davlatlarda ta’lim oladigan tomonlarning fuqarolari;
– og‘ir kasal bo‘lgan yaqin qarindoshlarini ko‘rish yoki yaqin qarindoshlarining dafn marosimida qatnashish zarurati tufayli tibbiy maqsadda kiruvchi (ketayotgan) tomonlarning fuqarolari;
– vafot etgan O‘zbekiston fuqarolarining jasadini olib borishda Qozog‘iston hududida va Qozog‘iston fuqarolarining O‘zbekiston hududida hamrohlik qilayotgan tomonlar fuqarolari.