O‘zbekiston Afg‘onistonga elektr energiyasi yetkazib berishni qisqartirgani aytilmoqda
Afg‘oniston milliy elektr kompaniyasi (DABS) O‘zbekiston Afg‘onistonga elektr energiyasi eksportini mamlakat ruxsatisiz 60 foizga qisqartirganini da’vo qilmoqda.
DABSning chorshanba kungi bayonotida aytilishicha, O‘zbekiston rasmiylari bunga texnik nosozliklar sabab bo‘lganini aytishgan.
Bayonotda O‘zbekiston rasmiylaridan iqtibos keltirgan holda, Marjon elektr stansiyasida texnik nosozlik yuzaga kelgani, natijada Afg‘onistonga eksport qilinadigan elektr quvvati kamayganligi aytilgan.
O‘zbekiston rasmiylari muammo hal qilinayotganini va yaqin ikki-uch kun ichida Afg‘onistonga elektr ta’minoti normal holatga kelishiga umid qilishini aytishgan.
DABS O‘zbekistondan import qilinadigan elektr energiyasining qisqarishi tufayli 16 viloyatda elektr energiyasi uzilgani va elektr ta’minotida keng miqyosda uzilishlar kuzatilayotganini ma’lum qildi.
Afg‘oniston asosan Markaziy Osiyo davlatlaridan import qilinadigan elektr energiyasiga tayanadi. Ayniqsa Kobul elektr energiyasi tanqisligiga duch kelayotgani ta’kidlanmoqda.
Ayni paytda ta’minotning pasayishi DABS rasmiylari siyosatchilar, sobiq hukumat amaldorlari va ishbilarmonlarni elektr ta’minoti kompaniyasi bilan to‘lanmagan to‘lovlarini hal qilishga chaqirganidan bir necha kun o‘tib sodir bo‘ldi.
Kompaniya DABSning qarzdorlar uchun bir oylik muddati tugagani va ular elektr energiyasi bo‘yicha qarzlarini to‘lash uchun oxirgi imkoniyatni qo‘ldan boy bermasliklari kerakligi haqida bayonot bergan edi.
Biznes bo‘limi boshlig‘i Abdul Rahmon Rahmoniyning aytishicha, moliyaviy muammolar va qarzlarni undirmaslik DABS uchun katta muammolarni keltirib chiqargan.
Rahmoniyning aytishicha, sobiq siyosatchilar, amaldorlar va jamoatchilik vakillaridan to‘lovni to‘liq olish elektr ta’minoti kompaniyasining moliyaviy muammolarini hal qilishning yagona yo‘li.