O‘zbekiston Global ochlik reytingida sezilarli darajada ko‘tarildi
O‘zbekiston Globach ochlik indeksi (“Global Hunger Index”) reytingida 21-o‘rinni egalladi.
Qayd etish mumkin, 2022-yilgi GHI hisoboti ma’lumotlarda 136 mamlakatdagi vaziyat baholangan (taqqoslash uchun, 2021-yilgi hisobotda 116 mamlakat o‘rin olgan).
Markaziy Osiyo va MDH mamlakatlari orasida O‘zbekiston 1-o‘rinni egallagan va o‘tgan yilgiga nisbatan reytingda ko‘tarilishga erishgan. Solishtirish uchun, mamlakatimizda ochlik indeksi 2000-yilda 24,2; 2007-yilda 15,4; 2014-yilda 8,3 va 2022-yilda 5,6 ko‘rsatkichni tashkil etgan.
Bu yilgi reytingda 15 ta davlat uchun ma’lumotlar to‘liq bo‘lmagani sababli individual ballarni hisoblab bo‘lmagan va darajalar aniqlanmagan. Mumkin bo‘lgan hollarda, bu mamlakatlar vaqtincha jiddiylik darajasiga ko‘ra belgilangan: 4 ta jiddiy va 4 ta xavotirli. 7 ta davlat uchun vaqtinchalik belgilarni qayd etish mumkin emas.
Ba’zi mamlakatlar ushbu yil yoki ma’lumot davrida o‘zlarining hozirgi chegaralarida mavjud bo‘lmagan.
Qayd etish mumkin, 2022-yilgi GHI hisobotida reyting ballari 5 dan kam bo‘lgan 17 ta davlatga individual darajalar berilmagan, ular orasidagi farq minimaldir.