O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lish to‘g‘risida Xitoy bilan muzokara o‘tkazdi
O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lish to‘g‘risida Xitoy bilan shartnoma imzoladi. Bu haqda prezidentning JST masalalari bo'yicha maxsus vakili Azizbek Urunov xabar berdi.
Xitoy savdo vazirining o‘rinbosari Li Fey va departament direktori Li Defen ishtirok etgan Pekindagi uchrashuvda tomonlar kelishuvga erishdilar.
Xitoy O‘zbekiston bilan shartnoma imzolagan ikkinchi yetakchi iqtisodiy davlatga aylandi. Bungacha mamlakat AQSh bilan kelishuvga erishgan edi. 2024-yil iyun oyida prezident Amerika Qo‘shma Shtatlarining savdo vakili Ketrin Tayni qabul qildi. 2024-yil noyabr oyida AQSh O‘zbekiston bilan jahon savdo tashkilotiga a’zo bo'lish bo‘yicha 14 oylik muzokaralarni yakunladi.
Yil oxiri JSTga qo‘shilishda juda muhim bo‘ldi. Ikki yetakchi savdo o‘yinchisi — AQSh va Xitoy bilan muzokaralar yakunlandi. Biz 22 mamlakat bilan kelishib oldik, ozgina qoldi”, - deb yozdi Urunov.