O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lish uchun AQSh bilan muzokaralarni muvaffaqiyatli yakunladi
O‘zbekiston Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish to‘g‘risida ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazdi. Bu haqda Prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek Urunov ma'lum qildi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari O‘zbekiston tashkilotga qo‘shilish bo‘yicha muzokaralar jarayonini muvaffaqiyatli yakunlagan mamlakatlar ro‘yxatidagi yigirma birinchi davlat bo‘ldi. Urunovning ta’kidlashicha, kelishuvlarga erishish 14 oylik intensiv muzokaralardan so‘ng  Shavkat Mirziyoyevning faol pozitsiyasi va hukumat tuzilmalarining muvofiqlashtirilgan ishi tufayli amalga oshirildi.
Ayni paytda bozorga kirish to‘g‘risida protokol tayyorlanmoqda. Shuni ta’kidlash kerakki, joriy yilning sentyabr oyida respublika 18 mamlakat bilan kelishuvlarga erishdi. Ular orasida Braziliya va Shri-Lanka bilan kelishuvlar alohida ajralib turadi.