O‘zbekiston musulmonlari idorasi hayit namozi o‘qilmasligi haqidagi xabarlarni rad etdi
O‘zbekistonda Qurbon hayiti namozi o‘qilmasligi, bu borada O‘zbekiston musulmonlari idorasi Ulamolar kengashi fatvosi e’lon qilingani haqida xabarlar tarqaldi. Idoraning ma’lum qilishicha, mazkur xabarlar asossiz va haqiqatga mos kelmaydi.
Keltirilishicha, tarmoqlarda bundan bir yil avval pandemiya davrida – 2021-yil iyul oyida e’lon qilingan ma’lumot qayta tarqatilmoqda. 2022-yilda O‘zbekiston musulmonlari idorasi Ulamolar kengashi bunday fatvo chiqarmagan.
“O‘zbekistonda koronavirus infeksiyasi bilan kasallanish ko‘rsatkichlarida o‘zgarishlar bo‘layotgan bo‘lsa-da, lekin ommaviy tadbirlarni cheklash yuzasidan Respublika maxsus komissiyasining qarori e’lon qilingani yo‘q.
Ma’lumot uchun, 2022-yil 1-iyul kuni Prezident “Qurbon hayitini nishonlash to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi. Unga ko‘ra, joriy yilda Qurbon hayitining birinchi kuni 9-iyul – shanba kuniga to‘g‘ri kelishi to‘g‘risida O‘zbekiston musulmonlari idorasi Ulamolar kengashi tomonidan qabul qilingan qaror inobatga olinib, mutasaddi tashkilotlar hamkorlikda Qurbon hayiti xalqimizning milliy va diniy an’analariga mos ravishda o‘tkazilishi uchun tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirishi belgilandi.
Qurbon hayiti namozini o‘qish yuzasidan biror o‘zgarish bo‘ladigan bo‘lsa, rasmiy nashrlarda e’lon qilinishini bildiramiz. Mo‘min-musulmonlardan asossiz va haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan bunday xabarlarni tarqatmaslikni iltimos qilamiz. Aholi orasida asossiz va yolg‘on xabar tarqatish Islom dini ko‘rsatmasiga ko‘ra, katta gunoh, qonunchilikda esa javobgarlikka omil ekanini eslatib o‘tamiz”, deyilgan munosabatda.