O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida taxminan 1,6 milliard dollarlik hujjatlar imzolandi
Asosiy hujjatlar:
1. Agrosanoat kompleksi sohasida hamkorlik bo‘yicha ikki mamlakat qishloq xo‘jaligi vazirlari tomonidan imzolangan Yo‘l xaritasi;
2. Jalolobod viloyatida to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi bitim;
3. Teri ishlab chiqarish va qayta ishlash sohasida hamkorlik qilish, shuningdek, Norin viloyatida kartoshka yetishtirish bo‘yicha qishloq xo‘jaligi sinfini tashkil etish to‘g‘risida kelishuv;
4. Kartoshka yetishtirish bo‘yicha agrosinf va chorvachilik kompleksini yaratish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi bitim;
5. “Qirg‘iziston Respublikasida karbid va kalsiy ishlab chiqarish majmuasini qurish” investitsiya loyihasi doirasida qo‘shma hamkorlik to‘g‘risidagi bitim. Shartnoma summasi 20 million dollarni tashkil etadi;
6. Qirg‘iziston Respublikasining makkajo‘xori donini O‘zbekistonga yetkazib berish bo‘yicha kelishuv. Shartnoma summasi 100 million dollarni tashkil etadi;
7. Qirg‘iziston Respublikasida elektr energiyasini hisobga olish va qurilmalarni yig‘ishni tashkil etish bo‘yicha o‘zaro anglashuv va hamkorlik memorandumi;
8. Bazalt toshini qayta ishlash zavodini ishlab chiqarish bo‘yicha memorandum;
9. O‘zbekiston kompaniyalari mahsulotlarini Qirg‘iziston Respublikasida sotish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risidagi bitim;
10. Qirg‘izistondan O‘zbekistonga qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma.
Umumiy qiymati 1,6 mlrd dollar bo‘lgan jami 50dan ortiq hujjat, jumladan:
– 300,3 mln dollarlik investisiya shartnomalari;
– 1155,6 mln dollarlik eksport shartnomalari.
– 223,0 mln. dollarlik import shartnomalari.