O‘zbekiston va Rossiya o‘zaro moliyaviy aloqalarda rubldan foydalanishi mumkin
O‘zbekiston va Rossiya o‘zaro hisob-kitoblarda dollardan voz kechib, rublga o‘tishi mumkin. Bu haqda Rossiya iqtisodiy taraqqiyot vaziri Maksim Reshetnikov Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi mintaqalararo ikkinchi hamkorlik forumida ma’lum qildi.
"Xalqaro huquq komissiyasi doirasida, biz O‘zbekiston obligasiyalar emissiyasi uchun Rossiya fond bozoriga kirish yechimi ustida bosh qotiryapmiz. 16-noyabr kuni Rossiya banki birinchi marta O‘zbekiston Milliy banki obligasiyalari – 10 va 5 milliard rublni ro‘yxatdan o‘tkazdi. Endi bozor hujjatlar marketingi o‘tkaziladi, shundan so‘ng obligasiyalar fond birjasi bo‘yicha e’lon qilinishi mumkin " – deya ta’kidladi Rossiya iqtisodiy taraqqiyot vaziri.
Uning fikricha, bu orqali O‘zbekiston ko‘p mablag‘ jalb etishi va ularni Rossiya tovarlarini import qilishga yo‘naltirishi mumkin bo‘ladi.