O‘zbekistonda 1-dekabrdan nimalar o‘zgaradi?
Mehnat migrantlari uchun kasblar va chet tillari o‘rgatiladi
Migratsiya agentligi chet elga ishlashga ketmoqchi bo‘lgan fuqarolar uchun kasb-hunar va chet tillarini o‘rganish uchun ta’lim tashkilotlariga arizalar yuboradi. Mazkur yangilik fuqarolarning xorijda vaqtincha ishlash imkoniyatlarini kengaytirish va ularga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirishga qaratilgan.
Kam ta’minlangan oilalar reyestri shakllantiriladi
“Mahalla yettiligi”ning kam ta’minlangan oilalarning ijtimoiy ahvoli va qashshoqlik sabablarini o‘rganish natijalariga ko‘ra, Milliy ijtimoiy himoya agentligi kam ta’minlangan oilalar reyestrini yaratishga kirishadi.
Ko‘chalar nogironlar uchun moslashtiriladi
Shaharsozlik normalari va qoidalari talablari asosida nogironligi bo‘lgan shaxslarning to‘siqsiz harakatlanishi uchun ko‘chalarni modernizatsiya qilish (ro‘yxat bo‘yicha) boshlanadi. Mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari har yili kelgusi yil uchun o‘z hududidagi kamida bitta ko‘chani nogironligi bo‘lgan shaxslar ehtiyojlariga moslashtirish loyihasini ishlab chiqadi, shuningdek, uni qurish, ta’mirlash va jihozlash bo‘yicha ishlarni amalga oshiradi.
Avtomobil raqamlari uchun soddalashtirilgan to‘lov tizmi joriy qilinadi
Endilikda Davlat Yo‘l harakati xavfsizligi inspeksiyasi mobil ilovasi, rasmiy veb-sayti, Call-markaz yoki YAIDP orqali transport vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va davlat raqam belgilarini berish uchun so‘rov yuborish va to‘lovlarni amalga oshirish mumkin.
Himoya buyrug‘i berish holatlari ro‘yxati kengaytiriladi
Agar bir kalendar yil ichida ikki yoki undan ortiq marta bezorilik va zo‘ravonlik holatlari aniqlansa, uning tashabbusi bilan profilaktika xodimi tomonidan himoya orderi chiqariladi.
Majburiy ijro byurosi majburiyatlar reyestrini yuritadi
Sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarining so‘zsiz ijrosini ta’minlash maqsadida “Majburiyatlar reyestri” instituti joriy etilmoqda. Ushbu holatda:
– qarzdorning mol-mulki yo‘qligi sababli undirishni amalga oshirishning iloji bo‘lmasa, bu haqdagi ma’lumotlar reyestrga kiritilishi shart;
– qarzdor to‘g‘risidagi ma’lumotlar reyestrga kiritilganidan keyin unga nisbatan ijro ishi yuritish doirasida qo‘llaniladigan barcha cheklovlar o‘z kuchida qoladi;
– qarzdordan reyestrga kiritilgan mol-mulk va mablag‘lar aniqlansa, majburiy ijro harakatlari davom ettiriladi va hokazo.
Poytaxtda daraxtlarni sertifikatlashning uchinchi bosqichi yakunlanadi
2024-yil 31-dekabrga qadar “Yashil Makon” elektron platformasida ma’lumotlar bazasi asosida har bir daraxtning pasporti shakllantirilib, unga ID-raqami beriladi.
To‘qimachilik sanoatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ba’zi chora-tadbirlar bekor qilinadi
2024-yilning 31-dekabriga qadar ip-kalava eksporti uchun olinadigan to‘lov 5 baravarga (kilogramm uchun 0,01 dollar) kamaytirildi. Bo‘yalgan zig‘ir va bo‘yalgan matoni sotishdan tushgan umumiy tushumning ichki bozorda ushbu mahsulotlarni sotish ulushi kamida 50 foizni tashkil etadigan korxonalar uchun, ijtimoiy soliq to‘lash uchun imtiyozlar 1 foiz stavkada va to‘lovni kechiktirish. yuridik shaxslarning uch yilgacha bo‘lgan mol-mulk solig‘i bekor qilinadi.
Imkoniyati cheklangan shaxslarga sport bilan bepul shug‘ullanish imkoniyati beriladi
2024-yil 15-dekabrdan boshlab jismoniy imkoniyati cheklangan shaxslarning sport bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan arizasiga ko‘ra “Inson” ijtimoiy xizmat ko‘rsatish markazlari tomonidan davlat mulki bo‘lgan jismoniy tarbiya, dam olish va sport inshootlarida bepul sport bilan shug‘ullanish uchun yo‘llanma beriladi.
“Fuqarolik jamiyati haftaligi” o‘tkaziladi
Har yili dekabr oyining birinchi haftasida “Fuqarolik jamiyati haftaligi” o‘tkazilib, unda faol fuqarolar “Fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlanadi.
Ayrim bino va inshootlarni foydalanishga topshirish to‘xtatiladi
Ruxsatsiz qurilgan bino va inshootlardan foydalanish mumkin bo‘lmaydi.
Ijtimoiy nafaqalar ijtimoiy karta orqali beriladi
Yangi tayinlangan ijtimoiy to‘lovlar, xizmatlar va imtiyozlar, shu jumladan protez-ortopediya buyumlari va reabilitatsiya qilishning texnik vositalarini xarid qilish shu nomdagi axborot tizimidan foydalangan holda ijtimoiy karta orqali amalga oshiriladi.