O‘zbekistonda Ai-80 benzinidan voz kechish rejalashtirilmoqda – Energetika vazirligi
Ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekistonda Ai-80 benzinidan bosqichma-bosqich voz kechish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Energetika vazirligi matbuot xizmati “Xabar.uz”ga ma’lum qilgan.
Qayd etilishicha, Ai-80 benzini ko‘p mamlakatlarda taqiqlangan bo‘lib, hatto neft mahsulotlarini to‘liq import qiladigan Qirg‘iziston va Tojikistonda ham allaqachon iste’moldan olingan. Hozircha mintaqada faqat O‘zbekiston va Afg‘onistonda Ai-80 benzinidan foydalanish davom etmoqda.
Vazirlikning bildirishicha, 2025-yilga borib Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodida Ai-80 ishlab chiqarilishi to‘xtatilsa, 2026-yilga borib Buxoro neftni qayta ishlash zavodi to‘lig‘icha sifatliroq yoqilg‘i ishlab chiqarishga o‘tkaziladi.
Aholida Ai-80 benzini narxi ko‘tarilgani haqida savollar ko‘paymoqda. Vazirlik tomonidan ta’kidlanishicha, benzin narxi oshmagan, balki unga nisbatan qo‘llanilgan imtiyoz muddati yakuniga yetgani tufayli aksiz solig‘i joriy etilgan.
Ya’ni, shunchaki bugunga qadar bo‘lgan 6080 so‘m narx ustiga aksiz solig‘i qiymati ham qo‘shilgani tufayli bir litr Ai-80 rusumli benzin “UNG Petro” zapravkalarida 6800 so‘mdan sotila boshlangan.
Shuningdek, yoqilg‘i bozorida taqchillik kuzatilmasligi va iste’molda uzilish bo‘lmasligi uchun chora-tadbirlar rejalashtirilgan. Xorijdan benzin olib kiruvchi subyektlar faoliyatini kengaytirish orqali iste’mol bozorini bir maromda ushlab turiladi. Tatneft, Saneg va Lukoyl kabi xorijiy sarmoyadorlarga ko‘proq zapravkalar qurish imkoni beriladi.