O‘zbekistonda benzin, dizel, gaz va elektr energiyasi ishlab chiqarish kamaydi
O‘zbekistonda benzin, dizel, gaz va elektr energiyasi ishlab chiqarish kamaydi. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi xabar berdi.
Birinchi chorakda neft qazib olish hajmi 160,8 ming tonnani tashkil etdi va 2024-yilning tegishli davriga nisbatan 10,22 foizga kamaydi. Natijada, avtomobil benzini ishlab chiqarish 15,61 foizga kamaydi.
Tabiiy gaz qazib olish 2,76 foizga kamayib, 11,32 milliard kubometrni tashkil etdi. Oylik ishlab chiqarish 3,5 yil ichida birinchi marta oshdi. Shuningdek, gaz kondensati ishlab chiqarish hajmi 9,4 foizga kamaydi va 296,6 ming tonnani tashkil etdi.
Shu bilan birga, ko‘mir qazib olishda ijobiy dinamika qayd etildi. Dastlabki uch oy ichida 1,21 mln tonnadan ortiq ko‘mir ishlab chiqarilgan.
Bundan tashqari, elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi 0,33 foizga kamaydi, yirik korxonalar bo‘yicha elektr energiyasi ishlab chiqarish 17,7 foizga kamaydi.