O‘zbekistonda ixtisoslashgan maktabning 9-sinf o‘quvchilari kamida 1 ta xorijiy til sertifikatini olishi belgilandi
Shavkat Mirziyoyev raisligida 17-yanvar kuni ixtisoslashtirilgan maktablarda ta’lim va tarbiya sifatini tubdan oshirish bo‘yicha ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Prezident yig‘ilishda ixtisoslashgan maktablar faoliyatini tubdan takomillashtirish bo‘yicha ustuvor vazifalarni belgilab berdi, deb xabar qilmoqda Prezident matbuot kotibi.
Qayd etilishicha, bunday maktablarda o‘quvchilar xalqaro ta’lim dasturlari asosida zamonaviy o‘quv darsliklari bilan ta’minlanadi. 9-sinfga kelib o‘quvchilar kamida 1 ta xorijiy til bo‘yicha milliy va xalqaro sertifikat olishlari ta’minlanadi.
Shuningdek, yuqori sinf o‘quvchilarining bevosita korxonalarda amaliyot o‘tashi tizimi joriy qilinadi. Maktablarga ixtisosligidan kelib chiqib Fanlar akademiyasi ilmiy-tadqiqot institutlari va oliygohlarning kafedralari biriktiriladi.
“Umuman, ixtisoslashgan maktablar ta’lim, ilm va amaliyotni o‘ziga qamrab olgan yagona klaster doirasida faoliyat yuritishi kerak”, – degan Shavkat Mirziyoyev.