O‘zbekistonda Qurʼoni karimning qo‘lyozmasidan iborat kolleksiya shakllantirildi
Islom sivilizatsiyasi markazi fondiga aholi va shaxsiy kolleksiyalardan 626 ta qo‘lyozma va 985 ta toshbosma asarlar, jami 1611 ta manba qabul qilingan.
Yil boshidan buyon ilmiy ahamiyatga ega bo‘lgan 11 ta yozma manba tarjima qilinib, chop etishga tayyorlangan. Qurʼoni karim bo‘limi ekspozitsiyasi uchun Qurʼoni karimning 28 ta nodir qo‘lyozmasidan iborat kolleksiya shakllantirilgan.
Qatar milliy kutubxonasidan 2 ming 635 ta foto-hujjat, qo‘lyozmalar, arxiv hujjatlari, Turkiya Respublikasi olimlari qo‘lyozmalar kolleksiyasining maʼlumotlar bazasidan 70 mingdan ortiq, AQSH kongressi kutubxonasidan 558 ta ko‘lyozma va foto-hujjatlar, “TurkTAV” fondidan 20 mingdan ziyod noyob kitoblar, Misrning “Al-Azhar” majmuasidan Alisher Navoiyga oid 5 dona, Kamoliddin Behzodga oid 6 dona elektron manbalar olingan.