O‘zbekistonda ta’lim krediti olganlarga ayrim soliq imtiyozlari qo‘llanishi mumkin
Bugun Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tmoqda. Shuningdek, majlisda “O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksining 378-moddasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi deputatlar tomonidan ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqilgan.
Ta’kidlanishicha, ushbu hujjat bilan oliy va professional ta’lim muassalarida o‘qish uchun tijorat banklaridan olingan ta’lim kreditlarini qoplashga yo‘naltirilgan jismoniy shaxslarning soliq solinadigan ish haqi va boshqa daromadlariga soliq imtiyozlarini qo‘llash belgilanmoqda.
Shu bilan birga, yosh oila tomonidan olingan ipoteka kreditlarini va ular bo‘yicha hisoblangan foizlarni er-xotin yoki ulardan birining yoshi belgilangan yoshdan oshguniga qadar har bir soliq davri davomida tegishli miqdorda qoplashga yo‘naltirilgan ish haqi va boshqa daromadlari jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘idan ozod qilinishi nazarda tutilmoqda.
Xabarda keltirilishicha, majlisda qonun loyihasi deputatlar tomonidan ikkinchi o‘qishda qabul qilinishi qayd qilingan.