O‘zbekistonda yangi avtomobillar ishlab chiqarish uchun 50 million dollar ajratiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2024-yil 6-avgust kuni temir yo‘l sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va kelajakdagi rejalarga oid taqdimot bilan tanishdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Unga ko‘ra, so‘nggi paytlarda iste’molchilar tomonidan yengil avtomobillar holati, sovitish tizimidagi muammolar yuzasidan ko‘plab murojaatlar kelib tushayotgani aniqlangan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 143 ta vagon ta’mirlashga muhtoj, 59 ta lokomotiv xizmat muddatini tugatgan.
Shu munosabat bilan yangi avtomobillar ishlab chiqarish uchun Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasidan 50 million dollar ajratilmoqda. Xitoylik hamkorlar bilan 38 ta lokomotiv yetkazib berish va 12 ta elektrovozni modernizatsiya qilish bo‘yicha 181 million dollarlik kelishuvga erishilgan.
Bu mablag‘lar hisobidan poyezdlar parkini yangilash bo‘yicha mas’ullar ma’lumot berdi. Aksiyadorlik jamiyatining asosiy hisoblanmaydigan obyektlarini xususiylashtirish, sohadagi xizmatlar sifatini oshirish va eksportini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilgan.
Shu maqsadda Janubiy Koreyaning Hyundai Rotem kompaniyasidan 6 ta zamonaviy elektropoyezd xarid qilish rejalashtirilgan. Ayni paytda uzunligi 465 kilometr bo‘lgan “Buxoro-Urganch-Xiva” temir yo‘lini elektrlashtirish ishlari olib borilmoqda, uni yil oxiriga qadar yakunlash rejalashtirilgan. Kelgusi yillarda 196 kilometrlik Miskin-Nukus liniyasi elektrlashtiriladi. Natijada sayohat vaqti 16 soatdan 7 soatgacha qisqaradi.
Shuningdek, taqdimot davomida aksiyadorlik jamiyatiga qarashli bo‘lmagan obyektlarni xususiylashtirish, sohadagi xizmatlar sifatini oshirish va eksportini oshirish masalalari yuzasidan ham ko‘rsatmalar berilgan.