O‘zbekistonda yo‘lovchi tashuvchi Damas’lar avtobus va mikroavtobuslarga almashtiriladi
O‘zbekiston viloyatlari markazlarida Damas rusumli yengil avtomobillar faoliyat ko‘rsatuvchi yo‘nalishlarni bosqichma-bosqich avtobus va mikroavtobuslar bilan almashtiriladi. Bu haqida 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasini 2022-yilda amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” loyihasida so‘z boradi.
Loyihaga ko‘ra, yo‘lovchi tashish transporti tizimini tubdan takomillashtirish Dasturi loyihasi ishlab chiqiladi. Bunda:
- aholi punktlarning jamoat transport bilan qamrovini 95 foizga yetkazish;
- o‘rta va yirik shaharlarda jamoat transportidan foydalanish ulushini 22 foizdan 35 foizga oshirish;
- viloyat markazlarida Damas rusumli yengil avtomobillar faoliyat ko‘rsatuvchi yo‘nalishlarni bosqichma-bosqich avtobus va mikroavtobuslar bilan almashtirish;
- 52 ta avtostansiya qurish hamda 29 tasini rekonstruksiya qilish;
- 278 ta yangi avtobus yo‘nalishlari ochish;
- 60 ta yangi shaharlararo avtobus yo‘nalishlarini tashkil etish;
- avtobus haydovchilarining mehnat va dam olish rejimiga rioya etilishi ustidan nazorat tizimini takomillashtirish;
- muntazam yo‘lovchi tashish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik subyektlari uchun yangi avtobus va mikroavtobuslarni olib kirishda yoki mahalliy ishlab chiqaruvchidan xarid qilishda qo‘shilgan qiymat solig‘ini foizsiz va uning to‘lanishini ta’minlash talab etilmagan holda kechiktirib (bo‘lib-bo‘lib) to‘lash tizimini joriy etish nazarda tutilgan.