O‘zbekistonga 5 milliard AQSh dollaridan ziyod sarmoya kiritish xohishi bildirilgan
Aholining tobora o‘sib borayotgan oziq ovqat va noooziq ovqat tovarlarga bo‘lgan ehtiyojini qondirish maqsadida import o‘rnini bosuvchi tovarlarni ishlab chiqarishni rag‘batlantirish mexanizmlari joriy etilayotgani o‘z samarasini bermoqda.
Xususan poytaxt viloyatida ham keyingi yillarda iqtisodning turli sohalariga sarmoya kiritish istagini bildirayotgan investorlar soni kundan kunga ortib bormoqda.
Tadbirkorlarning o‘zlari bevosita xorijiy hamkorlar bilan amalga oshirayotgan loyihalaridan tashqari, o‘tgan va joriy yilning birinchi choragi davomida oliy darajadagi davlat tashriflari va xalqaro tadbirlar doirasida 45 nafardan ziyod yirik loyihalar bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishilib bu kelishuvlarda xorijiy hamkorlar tomonidan 5 milliard AQSh dollaridan ziyod sarmoya kiritish xohishi bildirilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil devoni tegishli vazirlik xokimlik organiing tuzilmalari bilan birgalikda bu investorlar bilan bevosita hamkorlikda ishlar yo‘lga qo‘yilgan. Xususan o‘tkazilayotgan uchrashuvlar davomida investorlarga yaratib berilgan imkoniyatlar bilan tanishtirish bilan bir qatorda ularga beg‘araz huquqiy yordam ko‘rsatilib huquqlari va qonun bilan kafolatlangan manfaatlari himoya qilinib kelinmoqda.