O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari 2024-yilning 10 oyida 34 foizga oshdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki jismoniy shaxslarning valyuta operatsiyalari to‘g‘risidagi hisobotni e’lon qildi. Regulyator ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu davrda mamlakatga pul o‘tkazmalari hajmi rekord darajadagi 12,6 milliard AQSh dollarini tashkil etdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 34 foizga o‘sishni ko‘rsatmoqda.
Hisobotda ta’kidlanganidek, pul tushumlarining asosiy oqimi (78% yoki 9,8 milliard dollar) Rossiya Federatsiyasidan kelgan. Bu ko‘rsatkich, shuningdek, 2023-yilning birinchi o‘n oyiga nisbatan 35 foizga sezilarli o‘sishni ko‘rsatadi.
Rossiyadan tashqari, Qozog‘iston (699 million dollar), AQSh (470 million dollar), Janubiy Koreya (458 million dollar), Turkiya (331 million dollar) va Buyuk Britaniyadan (109 million dollar) katta miqdordagi pul o‘tkazmalari kelib tushdi. Umuman olganda, ushbu mamlakatlardan o‘tkazmalar umumiy hajmning qolgan 22-foizini tashkil etadi.