O‘zbekistonliklar Polsha dalalariga mavsumiy ishchi sifatida jalb qilinishi mumkin
Polshada mavsumiy ishchilar etishmasligi sababli rezavor va mevalar dalalarda ыolib ketyapti. Vaziyat har hafta yomonlashishi mumkin. Bu haqda Polsha meva ishlab chiqaruvchilar uyushmasi prezidenti, deputat Miroslav Malishevskiy maʼlum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu, birinchi navbatda, o‘tgan mavsumlarda rezavor mevalarni terib olgan ukrainalik erkaklarning mavjud vaziyat sabab Ukrainadan chiqib ketishi taqiqlanganligi bilan bog‘liq.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ko‘plab dehqonlar rezavorlar chirib ketayotganidan, isteʼmolchilar esa narxlarning haddan tashqari qimmatligidan shikoyat qilmoqda. Polyaklar, shu bois,  O‘zbekistondan ishchilarni jalb etish masalasini ko‘rib chiqmoqda.
“Ishchilar etishmayapti. Birinchi navbatda, yuk mashinasi, traktor haydash yoki o‘g‘it sepish kabi og‘irroq ishlarni qila oladigan erkaklar kam. Bizdagi maʼlumotlarga ko‘ra, Rossiyadagi inqiroz tufayli hozir 4 million nafardan ko‘proq O‘zbekiston fuqarolari o‘z yurtlariga qaytgan. Endi ular ishsiz va Polshaga kelishga tayyor”, – degan Malishevskiy.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yilgi pandemiya sababli chegaralar yopilgan paytda Polsha ham rezavor mevalarni yig‘ishda muammolarga duch kelgan edi.