O‘zbekistonliklarning chet el fuqarosiga a’zolari va to‘qimalarini sotishi taqiqlandi
Joriy yil 11-may kuni “Inson aʼzolari va to‘qimalarining transplantatsiyasi to‘g‘risida”gi Qonun Prezident tomonidan imzolandi.
Qonunga mavofiq, inson aʼzolari va to‘qimalarini olish hamda ularning transplantatsiyasi davlat sog‘liqni saqlash tizimining tibbiyot muassasalari tomonidan amalga oshiriladi, ushbu muassasalarning ro‘yxati Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadi.
Inson aʼzolarini va (yoki) to‘qimalarini retsipiyentlarga transplantatsiya qilish inson aʼzolarining va (yoki) to‘qimalarining transplantatsiyasi zarurligi to‘g‘risidagi tibbiy xulosa asosida amalga oshiriladi.
Transplantatsiya retsipiyentning yozma roziligi bilan amalga oshiriladi.
Qonunga ko‘ra, inson aʼzolarini va (yoki) to‘qimalarini uning murdasidan olishga uning tiriklik chog‘idagi notarial tartibda tasdiqlangan yozma roziligi mavjud bo‘lgan taqdirda yo‘l qo‘yiladi.
Tirik donorni undan aʼzosini va (yoki) to‘qimalarini olish uchun rozilik berishga majburlash taqiqlanadi.
Quyidagilarga nisbatan inson aʼzolarini va (yoki) to‘qimalarini olishga yo‘l qo‘yilmaydi:
– 18 yoshga to‘lmagan shaxslarga (bundan suyak iligini transplantatsiya qilish hollari mustasno);
– belgilangan tartibda muomalaga layoqatsiz deb topilgan shaxslarga, shuningdek ruhiy holatning buzilishlariga (ruhiy kasalliklarga) chalingan shaxslarga;
– qamoqda yoki ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslarga;
– I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarga;
– homilador ayollarga;
– shaxsi aniqlanmagan shaxslarga;
– muayyan yashash joyi bo‘lmagan shaxslarga;
– “Mehribonlik”, “Saxovat” va “Muruvvat” uylarida yashovchi shaxslarga;
– aʼzosi va (yoki) to‘qimalari ilgari transplantatsiya uchun olingan shaxslarga.
O‘zbekiston fuqarosi chet davlat fuqarosi bo‘lgan retsipiyent uchun donor bo‘lishi mumkin emas.
Transplantatsiya qilinadigan inson aʼzolarini va (yoki) to‘qimalarini O‘zbekistondan tashqariga olib chiqish taqiqlanadi.
Inson aʼzolaridan va (yoki) to‘qimalaridan foydalanish ustidan nazoratni amalga oshirish, shuningdek transplantatsiyaga muhtoj shaxslarga tezkor tibbiy yordam ko‘rsatish maqsadida Donorlarning, retsipiyentlarning, shuningdek inson aʼzolarining va (yoki) to‘qimalarining yagona davlat reyestri tashkil etiladi.
Yagona davlat reyestrida saqlanadigan maʼlumotlar shifokor siri hisoblanadi.