O‘zbekistonning Jahon mamlakatlari demokratiyasi indeksidagi o‘rni ma’lum bo‘ldi
O‘zbekistonning Jahon mamlakatlari demokratiyasi indeksidagi o‘rni ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Oliy Majlis Senatida Tanzila Norboyeva o‘tkazilgan Xalqaro reyting va indekslar bilan ishlash bo‘yicha respublika kengashining yig‘ilishida gapirib o‘tgan.
Ta’kidlanishicha, 2021-yilda e’lon qilingan jami 19 ta xalqaro reytingda O‘zbekistonning o‘rni aks etib, 11 tasida mamlakat o‘z pozitsiyasini yaxshilagan. Shuningdek, Global innovatsiyalar indeksida O‘zbekiston 2021-yilda 7 pog‘onaga ko‘tarilib, 132 ta davlat orasida 86-o‘rinni egallagan va eng tez yuqorilagan mamlakatlar 10 taligiga kirgan.
Qayd etish joiz, Jahon mamlakatlari demokratiyasi indeksining 2021-yil yakunlari bo‘yicha e’lon qilingan reytingda O‘zbekiston o‘z pozitsiyasini 5 pog‘onaga yaxshilab, 150-o‘rinni egallagan. Jahon banki tomonidan yuritiladigan Boshqaruv sifati indikatorlarining 2 tasida mamlakatning o‘rni yaxshilangan bo‘lsa, 2 tasida pasaygan. Shuningdek, aholi fikrini hisobga olish va hisobdorlik hamda Huquq ustuvorligi indikatorlarida O‘zbekiston o‘z pozitsiyasini yaxshilay olmagan.
Bundan tashqari, aholi fikrini hisobga olish va hisobdorlik indikatorida  190-o‘rindan 194-o‘ringa, Huquq ustuvorligi indikatorida 179-o‘rindan 181-o‘ringa tushgan.
“Meros” jamg‘armasining Iqtisodiy erkinlik indeksida O‘zbekiston 177 ta davlat orasida 117-o‘rinni egallab, 2021-yilga nisbatan 9 pog‘onaga pasaygan va mamlakat iqtisodiyoti “asosan erkin bo‘lmagan mamlakatlar” guruhida qoldi.
Xususan, xalqaro reytinglarda O‘zbekistonning o‘rnini yaxshilash bo‘yicha 2021-yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar rejasida belgilangan jami 512 ta banddagi vazifalarning 96 foizi (489 tasi) bajarilgan