O‘zini o‘zi band qilganlar soni 1,3 milliondan oshdi
O‘zbekistonda, 2022-yil 16-fevral holatiga ko‘ra o‘zini o‘zi band qilganlar 1 324 031 nafarga yetdi.
Joriy yil 1-yanvardan 16-fevralga qadar 132 047 nafar fuqaro o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tib, bu borada Farg‘ona (20 295), Samarqand (18 988), Andijon (13 901), Jizzax (10 647) va Toshkent viloyati (10362) yetakchilik qilmoqda.
Qishloq xo‘jaligi yo‘nalishi bo‘yicha 50 691;
Sanoat yo‘nalishi bo‘yicha 32 707;
Maishiy xizmatlar bo‘yicha 23 641;
Ijtimoiy yo‘nalish bo‘yicha 15 183;
Xalq iste'moli mollari ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha 7 551;
Axborot-kommunikatsiya yo‘nalishi bo‘yicha 2274 nafar shaxs o‘zini o‘zi band qildi.
Hozirgi kunda o‘zini o‘zi band qiladigan shaxslarga 70 ga yaqin faoliyat turi bilan shug‘ullanishga ruxsat etiladi.
Faoliyat turlarini shartli ravishda sohalarga bo‘lish mumkin:
maishiy xizmatlar (sartaroshlik, manikyur, kosmetolog, pedikyur, uyda kir yuvish va dazmollash, kalitlar tayyorlash, poyabzal tikish, ta’mirlash, bo‘yash va boshqalar);
qishloq xo‘jaligi yo‘nalishi bo‘yicha xizmatlar (chorva mollarini o‘tlatish, ularni parvarish qilish, qishloq xo‘jalik o‘simliklarini ekish va parvarish qilishda tomorqa egalariga yordam berish);
sanoat yo‘nalishi bo‘yicha xizmatlar (yog‘och me’morchiligi, santexnika xizmati, elektr montaj ishlari, makulatura, plastik idish, temir tersak to‘plash va qo‘shimcha xomashyo to‘plash);
ijtimoiy xizmatlar (uyda repetitorlik qilish, bolalarga qarab turish va ularni parvarish qilish, uy xo‘jaligini yuritish, xonalarni tozalash, xalq tabobati);
xalq iste’moli mollari ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatish (non, uyda popkorn, muzqaymoq, salatlar, salqin ichimliklar, ayron, go‘ja hamda dehqon bozorlarida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sotish);
AKT sohasida (ijtimoiy tarmoqlardagi faoliyat, dasturiy ta’minot, mobil ilovalar va veb saytlarni ishlab chiqish, matnni yaratish va ishlov berish).