Pokiston politsiyasi Imron Xonni terrorizmda aybladi
Pokiston poytaxti politsiyasi mamlakatning sobiq bosh vaziri va muxolifat partiyasi raisi Imron Xonga, uning 17 yordamchisi va tarafdorlariga terrorizm va boshqa bir qator qonun buzilishlarida aybladi.
Ushbu ayblovlar bir kun oldin Islomobodda huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari va xonning izdoshlari o‘rtasida sud binosi oldida to‘qnashuvlar sodir bo‘lganidan so‘ng, u poraxo‘rlik ishi bo‘yicha majlisda ishtirok etishi kerak edi.
To‘qnashuvlar natijasida 50 dan ortiq politsiya ofitserlari yaralangan, xonning 59 tarafdorlari hibsga olingan.
Xonga qarshi ayblovlar ro‘yxatiga terrorizm, politsiyachilarning o‘z vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilish, huquqni muhofaza qiluvchilarga hujum qilish va ularning hayotiga tahdid solish kiradi.
Xon 2022-yil 10-aprelda unga ishonchsizlik ovozi chiqarilgandan so‘ng Pokiston hukumati rahbari lavozimidan chetlashtirildi. U unga qarshi siyosiy jarayon chet eldan moliyalashtirilayotganini bir necha bor ta’kidlagan.
2022-yil sentabr oyida Islomobod Oliy sudi Xonni hurmatsizlik ishi bo‘yicha ayblashga qaror qildi.