“Prava” olib beraman, deb va’da bergan firibgarlar ushlandi
Toshkent viloyatida yashovchi X.T. IIOga murojaat qilib, bank kartasidan 4,5 mln so‘m miqdoridagi pul mablag‘lari noma’lum shaxs tomonidan firibgarlik yo‘li bilan o‘zlashtirilganligini ma’lum qilgan.
Tezkor-qidiruv xizmati Kiberxavfsizlik bo‘linmalari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlari natijasida, mazkur jinoyatni Qashqadaryo viloyatida yashovchi B.X. sodir etganligi aniqlangan.
Ma’lum bo‘lishicha, B.X. jabrlanuvchi X.T. bilan telegram messenjeri orqali tanishib, unga haydovchilik guvohnomasini imtihonlarsiz olib berishda yordam berishni aytib uni aldab, oldindan 4,5 mln so‘m miqdoridagi pullarni o‘zining foydalanuvida bo‘lgan bank kartasiga o‘tkazib olib, yozishmalarni o‘chirib yuborgan hamda uning qo‘ng‘iroqlariga javob bermay, qora ro‘yxatga kirgizib qo‘ygan.
Mazkur holat yuzasidan B.X.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi JKning 168-moddasi 3-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Qonunga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismiidagi jinoiy xatti-harakatlar uchun 5 yildan 8 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi nazarda tutilgan.