Prezident Tojikiston Bosh vazirini qabul qildi
Dushanbega davlat tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-aprel kuni Tojikiston Respublikasi Bosh vaziri Qohir Rasulzodani qabul qildi.
Unda O‘zbekiston-Tojikiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari muhokama qilingan.
Davlatimiz rahbari kecha Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risida tarixiy shartnoma imzolanganini ta’kidlagan. Shu ma’noda, oliy darajada erishilgan barcha kelishuvlar ikki mamlakat hukumatlari tomonidan so‘zsiz amalga oshirilishi muhim ekani qayd etilgan.
Shu maqsadda qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish va Bosh vazirlarning uchrashuvlarini tizimli ravishda tashkil etib borish zarur.
Tovar ayirboshlashni oshirish, chegaraoldi savdoni va savdo infratuzilmasini rivojlantirish, avtomobilsozlik, energetika, elektrotexnika, qazib chiqarish, to‘qimachilik, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi va boshqa tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish ustuvor vazifalar sifatida ko‘rsatib o‘tilgan.
Ikki mamlakat hududlarining salohiyatidan to‘liq foydalanish hamda madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirish muhimligi alohida ta’kidlangan.