Qashqadaryodan Toshkentga olib ketilayotgan 156 kg iste’molga yaroqsiz mol go‘shti to‘xtatib qolindi
Qashqadaryodan Toshkentga olib ketilayotgan iste’molga yaroqsiz go‘sht mahsulotlarining muomalaga kiritilishining oldi olindi. Bu haqda Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish Departamentning matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Sirdaryo viloyat boshqarmasi tomonidan IIB xodimlari bilan hamkorlikda tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilgan. Ushbu jarayon davomida, Sirdaryo tumanidagi YPX maskanida Qashqadaryo -Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha harakatlanib kelayotgan fuqaro M.X.ning “Lacetti” rusumli avtotransport vositasi to‘xtatib ko‘zdan kechirilganda, ushbu avtomashina yuk xonasida 156 kg iste’molga yaroqsiz mol go‘shtini Toshkent shahridagi dehqon bozorida o‘tkazish maqsadida olib ketayotganligi aniqlanib, ashyoviy dalil sifatida olingan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 186-moddasi (xavfsizlik talablariga javob bermaydigan tovarlarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab ishlab chiqarish, saqlash, tashish yoxud o‘tkazish, ishlar bajarish yoki xizmatlar ko‘rsatish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.