Qirg‘izistonda hokimiyatni egallashga urinish bo‘ldi
Qirg‘iziston Respublikasi ichki ishlar vazirligining tezkor xizmatlari tomonidan hokimiyatni zo‘ravonlik bilan egallab olishni rejalashtirgan ommaviy tartibsizliklarni tashkil etishda gumon qilinuvchilar hibsga olingan.
Ichki ishlar vazirligining jinoyat qidiruv Bosh boshqarmasi xodimlari ommaviy tartibsizliklarni guruhlash va ijtimoiy-siyosiy vaziyatni beqarorlashtirish to‘g‘risida ma’lumot olishgan.
Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu uyushgan guruh ommaviy tartibsizliklarni tashkil etish, hokimiyatni zo‘rlik bilan egallab olish maqsadida tashkil etilgan bo‘lgan.
Har bir ishtirokchining rollari (tashkilotchilar, yordamchilar, moliyachilar, ijrochilarga) taqsimlangan. Masalan, Bishkek atrofida sport o‘yinlari, shuningdek, boshqa musobaqalar o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Milliy sport o‘yinlarini o‘tkazish bahonasida ular 2024-yil 17-noyabr kuni mahalliy kengash saylovlari kuni zo‘ravonlik harakatlarini chaqirish, Konstitutsiyaga qarshi chaqiriqlarni ilgari surish, hokimiyatni yanada zo‘ravonlik bilan egallab olish uchun vaziyatni beqarorlashtirishni maqsad qilgan.
Ichki ishlar vazirligining ushbu fakt bo‘yicha to‘plagan materiallari asosida Qirg‘iziston Respublikasi jinoyat kodeksining 36 - 278-1-moddalari (zo‘ravonlik, pogromlar, o‘t qo‘yish, mol-mulkni yo‘q qilish, o‘qotar qurol, portlovchi moddalar yoki portlovchi qurilmalardan foydalanish yoki hokimiyat vakillariga qurolli qarshilik ko‘rsatish bilan birga ommaviy tartibsizliklarni tashkil etishga tayyorgarlik) bo‘yicha jinoiy ishlar qo‘zg‘atilgan. Tezkor-tergov tadbirlari davomida ushbu guruh ishtirokchilari bo‘lgan bir qator shaxslar hibsga olingan.
1. 1987-yilda tug‘ilgan K.A.O xorijiy davlat fuqarosi, O‘sh viloyatida tug‘ilgan. Xorijiy davlat hududidagi jangovar harakatlarning ishtirokchisi bo‘lib, uning vazifalariga jismoniy tayyorgarlikdan o‘tgan shaxslarni tanlash, yollash va brifing qilish, alkogolli ichimliklar, oziq-ovqat mahsulotlarini sotib olish, tartibsizliklar paytida huquqni muhofaza qilish organlarining harakatlarini kuzatish va tashkilotchilar va koordinatorlarga ma’lumot berish bilan shug‘ullangan. Hibsga olish va tintuv paytida uning yashash joyida quyidagilar topilgan va olib qo‘yilgan: sug‘urta bilan jihozlangan jangovar granata, patronlar, uchta kvadrokopter, termal tasvir, masofa o‘lchagichli optik ko‘rish moslamasi.
2. Chet davlat fuqarosi A.U.M, O‘sh viloyatida tug‘ilgan, K.A. bilan birga ommaviy tartibsizliklarni amalga oshirishda yordam berish uchun kelgan. Hibsga olinganida undan quyidagilar topilgan va olib qo‘yilgan: noma’lum markadagi o‘chirilgan raqamlari va patronlari bo‘lgan pistolet, og‘irligi 5,7 gramm bo‘lgan “gashish” narkotik moddasi.
3. Xorijiy davlat fuqarosi M.M.T, xorijiy davlat hududidagi jangovar harakatlarning ishtirokchisi, K.A. bilan birga Qirg‘iziston Respublikasiga ommaviy tartibsizliklarni amalga oshirishda yordam berish uchun kelgan, uchuvchisiz uchish apparatlari (dronlar) bilan ishlash bo‘yicha mutaxassis, portlovchi moslamalarni ishlab chiqarish va ulardan foydalanish ko‘nikmalariga ega shaxs bo‘lgan.
4. Tashkilotchi va koordinator B.T.N, Chuy viloyatida tug‘ilgan, ilgari bir necha bor jinoiy javobgarlikka tortilgan, yuqorida ko‘rsatilgan shaxslarni ommaviy tartibsizliklarni amalga oshirish uchun homiylik qilgan va yollagan, provokatsion videolar va havolalarni messenjerlarga tarqatgan, uning vazifasi moliyalashtirish va buzg‘unchi elementlarni topish.
5. Chuy viloyatida tug‘ilgan fuqaro K.D.S. bir necha bor talonchilik, noqonuniy qurol saqlash, o‘g‘irlik va giyohvand moddalarni sotgani uchun sud qilinmoqda, uning vazifasi tashviqot va moliyalashtirish orqali sport tadbirlari niqobi ostida ishtirokchilarni yig‘ishni o‘z ichiga olgan, shundan so‘ng u olomonni hukumat uyiga yuborishi kerak bo‘lgan.
6. Tashkilotchi va koordinator Ch.A.S., Chuy viloyatida tug‘ilgan, B.T. tashkil etish, rollar va mablag‘larni taqsimlash, yollangan shaxslarga to‘lash va odamlarni provokatsiya qilish masalalari bo‘yicha mas’ul shaxs bo‘lgan.
7. Asosiy tashkilotchi A.K., Jalolobod viloyatida tug‘ilgan, Qirg‘iziston bosh prokurorining sobiq o‘rinbosari, uning vazifasi moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, huquqni muhofaza qilish organlari bilan aloqa qilish, ularning harakatlari to‘g‘risida olingan ma’lumotlarni uzatish, rollarni taqsimlash va muvofiqlashtirish bo‘lgan.
Sud qarori bilan yuqorida ko‘rsatilgan shaxslarga nisbatan 2025-yil 10-yanvargacha 1-tergov hibsxonasida qamoqqa olish shaklida ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Hozirgi vaqtda jinoyat ishi bo‘yicha uyushgan jinoiy guruhning boshqa tashkilotchilari va ishtirokchilarini aniqlash bo‘yicha bir qator tergov-operativ tadbirlar o‘tkazilayotgani aytilmoqda.