Qoraqalpog‘istongi tartibsizliklarda qatnashganlikda gumonlangan 500 dan ortiq fuqaro hibsga olindi
Joriy yilning 1-2 iyul kunlari Qoraqalpog‘istonda sodir bo‘lgan namoyishlarda ishtirok etganlikda gumonlangan 516 kishi qo‘lga olindi. Bu haqida Milliy gvardiya Axborot xizmati rahbari Davron Jumanazarovning Favqulodda holat davrida Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududining komendaturasi tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan bergan videobayonotida ma’lum qilindi.
1-2 iyul kunlari tartibsizliklarda qatnashgani uchun voqea joylarida ushlangan 516 nafar fuqaro Ishchi ishlar boshqarmasiga topshirildi. Ular bilan surishtiruv ishlari olib borilyapti. Surishtiruv ishlari natijasida ayrimlarga ma’muriy choralar qo‘llanilgandan so‘ng qo‘yib yuborilmoqda”, dedi MG vakili.
Ta’kidlanishicha, farmon bilan favqulodda holat e’lon qilinganidan so‘ng, 3-iyuldan 4-iyulga o‘tar kechasi komendantlik tartibini buzgani va ko‘chalarda bemaqsad yurgani uchun 110 nafar fuqaro ushlanib, ichki ishlar idoralariga topshirilgan. 12 ta avtotransport vositalari jarima maydoniga joylashtirilgan.
Nukus shahrida patrullik xizmati davomida komendantlik soatiga rioya qilmagan 58 nafar shaxslar ushlangan. Shundan 28 nafar shaxslarga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 204-moddasi – Favqulodda holat tartibining talablarini buzish bo‘yicha ma’muriy bayonnomalar rasmiylashtirilgan. Qolganlar bilan profilaktika suhbatlari o‘tkazilib, 07:00 dan keyin qo‘yib yuborilgan.