“Qorasuv” chegara bojxona posti qayta ochildi
Bugun, 12-sentyabr kuni Andijon viloyati Qo‘rg‘ontepa tumani Qorasuv shahrida joylashgan “Qorasuv” chegara bojxona posti 15-yillik tanaffusdan so‘ng yana o‘z faoliyatini qayta tikladi.
Prezidentimizning oqilona siyosati natijasida qo‘shni davlatlar bilan o‘zaro teng manfaatli va do‘stona aloqalar tiklanib, ikki davlat rahbari o‘rtasidagi kelishuvga asosan O‘zbekistonning “Qorasuv” va Qirg‘izistonning “Korasuu” o‘tkazish punktlarining faoliyati qayta tiklanishi belgilab olingan edi.
Qayd etilishicha, “Qorasuv” chegara bojxona posti 3 gektardan ziyod maydonga ega bo‘lib, bu yerda ulkan qurilish-bunyodkorlik ishlari amalga oshirilgan.
Endilikda bu yerda kuniga 12 ming nafardan ziyod fuqarolar o‘tib-qaytishlari mumkin.
Post orqali yo‘lovchilar asosan yopiq inshootlar bo‘ylab harakatlanishadi. Postda bojxona nazorati va rasmiylashtiruvini tezkor va samarali amalga oshirish uchun barcha sharoitlar nazarda tutilgan.
Postning ochilishi qo‘shni davlat fuqarolari uchun ham bir qator qulayliklarni yuzaga keltiradi.
Jumladan, Qirg‘iziston Respublikasining O‘sh viloyatidan Jalolobod viloyatiga o‘tish uchun shu vaqtga qadar 120 km masofa bosib o‘tilgan bo‘lsa, endi ushbu masofa 101 km.ga qisqarib, O‘zbekiston hududi bo‘ylab tranzit tarzida atigi 19 km harakatlanish yetarli bo‘ladi.