Quvaytda Buxoro amirligiga tegishli zargarlik buyumlari topildi
Quvaytda Buxoro amirligiga tegishli zargarlik buyumlari topildi. Bu haqda Islom sivilizatsiyasi markazi matbuot xizmati xabar berdi.
1980-yilda Quvayt poytaxtida quvaytlik tadbirkor tariq Sayyid Rajab tomonidan asos solingan muzey kolleksiyasida 30 000 dan ortiq qadimiy va zamonaviy buyumlar mavjud.
El-Quvaytga tashrifi va ushbu muzeyga tashrifi chog‘ida O‘zbekiston delegatsiyasi respublika Islom sivilizatsiyasi markazidagi ko‘rgazmaga 50 ga yaqin jahon kolleksiyalarini jalb etish rejalari haqida so‘zlab berdi.
"Ushbu tadbir jahon muzeyologiyasi tarixidagi bir mamlakat merosi atrofidagi o‘nlab muzeylarni birlashtirgan birinchi yirik ko‘rgazma bo‘ladi", deyiladi xabarda.
O‘z navbatida, muzey direktori ziyod Rajab O‘zbekiston prezidenti rahnamoligida Islom sivilizatsiyasi markazi qurilishi unga qanday taassurot qoldirganini aytib, yanada hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi.
Muzey ekspozitsiyasida shuningdek, Buxorodan olib kelingan zargarlik buyumlari, antiqa kiyimlar, qurollar, qo‘l san’atlari, matolar va shisha buyumlar mavjud.