Rishtonda Xalqaro kulolchilik forumi bo‘lib o‘tadi
Joriy yilning sentabr oyida Rishton tumanida Xalqaro kulolchilik forumi va kulolchilik mahsulotlari ko‘rgazma-savdosi bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Farg‘ona viloyati hokimligi axborot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, forumning maqsadi jahon iqtisodiyotida muhim tarmoq hisoblangan hunarmandchilikni keng targ‘ib qilish, hunarmandchilikning asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan kulolchilik an’analari va maktablarini saqlash, sohadagi ilmiy izlanishlar ko‘lamini kengaytirish, o‘zaro tajriba almashish, yangi ish o‘rinlarini yaratish va iqtidorli hunarmandlarni rag‘batlantirishdan iboratdir.
“Xalqaro kulolchilik forumi va kulolchilik mahsulotlari ko‘rgazmasi” doirasida “An’anaviy kulolchilikni saqlash va uni rivojlantirish: muammo va yechimlar” ilmiy-amaliy konferensiyasi, kulolchilik mahsulotlari ko‘rik-tanlovi, xorijiy va mahalliy ustalar mahorat darslari, xalq sayillari, konsert dasturlari, ko‘rgazmalar, kulolchilikka oid badiiy va hujjatli filmlar namoyishlari, ustaxonalarga ekskursiyalar va boshqa ko‘plab tadbirlar o‘tkaziladi.