Rossiya O‘zbekistonga ayrim kolbasa mahsulotlari eksportini chekladi
Rosselxoznadzor O‘zbekistonga kolbasa eksportini chekladi. Bu haqda Veterinariya va fitosanitariya nazorati federal xizmati xabar berdi.
Bir qator import qiluvchi mamlakatlarning veterinariya-sanitariya talablariga rioya qilmaslik holatlari qayta-qayta aniqlanganligi sababli, Rosselxoznadzor "Starodvorskie kolbasi" OAJning tekshiruv hisobotlarini bekor qildi.
"Kompaniyaning tayyor go‘sht mahsulotlarini Abxaziya, Ozarbayjon, Gruziya, O‘zbekiston, Ukraina, Tojikiston, Turkmaniston, Mo‘g‘uliston, Vyetnam, BAA va Seyshel orollariga yetkazib berishga cheklovlar kiritildi", – deyiladi xabarda.
Laboratoriya tekshiruvlari natijasida parranda go‘shtidan tayyorlangan kolbasalardan "Enrofloksatsin" antibiotiki, sosiskalarda esa “Karraginan” deb nomlanuvchi mahsulot tarkibida e'lon qilinmagan oziq-ovqat qo‘shimchasi aniqlangan.
"Enrofloksatsin" qoldiqlari bo‘lgan oziq-ovqat mahsulotlarini muntazam iste’mol qilish antibiotiklarga qarshilik ko‘rsatish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratadi va go‘sht mahsulotlarida karraginanning haddan tashqari miqdori allergik reaksiyalarga olib kelishi mumkin.