Rossiya TIV maktabdagi holat yuzasidan O‘zbekiston elchisiga taqdimnoma kiritdi
Rossiya tashqi ishlar vazirligi o‘qituvchi tomonidan rus tilida dars berishni so‘ragan bolani Toshkent maktablaridan birida kaltaklagan voqeadan keyin O‘zbekistonning Moskvadagi elchisiga taqdimnoma kiritdi. Bu haqda diplomatik manba TASS’ga ma’lum qilgan.
Toshkentda o‘quvchini kaltaklagan o‘qituvchi boshqa maktabda janjal chiqaradi. Zaxarova O‘zbekistonni rus tilida so‘zlashadigan bola bilan bo‘lgan voqeaga munosabat bildirishga chaqirgan edi. “O‘zbekiston elchisiga tegishli taqdimot berildi”, – degan TASS suhbatdoshi.
Avvalroq, Toshkentning Chilonzor tumanidagi 188-maktabda o‘qituvchi rus tili darsini o‘tkazish haqidagi iltimosiga javoban o‘quvchini kaltaklagani haqida xabar berilgan edi. Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, o‘quvchining ota-onasi o‘qituvchining harakatlari to‘g‘risida huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qilishgan. Tergov olib borilmoqda. O‘zbekiston bolalar Ombudsmani ham bu masalani nazoratga olgan.
Rossiya tashqi ishlar vazirligining rasmiy vakili Mariya Zaxarova Rossiya tomoni voqea yuzasidan O‘zbekiston tomonidan rasmiy tushuntirishlarni so‘raganini ma’lum qilgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Moskva bu masalani “diqqat markazida” ushlab turadi.